NutriHorse

...kvalita, která koním chutná

CZ

Články

Vážení a milí chovatelé a majitelé koní...

jsme si vědomi, jak důležité je pro Vás zdraví a spokojenost Vašich čtyřnohých miláčků, ať se věnujete chovu, sportu nebo jezdíte jen tak, pro radost. Krmiva a doplňky pro Vaše koně vyrábíme pomocí nejmodernějších technologií a jen z těch nejkvalitnějších surovin, každý produkt pečlivě prověřujeme v našich laboratořích a za pomoci předních odborníků.

Při pohybu koně dochází k velké zátěži na kloubní chrupavky, pouzdra, vazy a šlachy, tedy obecně pojivové tkáně, které pokud nejsou v dobrém funkčním stavu snadno podléhají zraněním, únavovým zánětlivým či degenerativním procesům a jejich léčba je velmi zdlouhavá, čímž vyřazuje koně z pracovního nebo sportovního výkonu. Dlouhodobá léčba těchto zdravotních defektů je dána především tím, že tyto pojivové tkáně nemají krevní zásobení a jejich výživa probíhá přes tkáňové tekutiny, které nejsou tak živinově a enzymaticky bohaté. Proto především preventivní podávání chondro doplňků má obrovský význam a každý chovatel, který byl nucen svého koně léčit na tyto problémy by mi jistě potvrdil, že se vyplatí i ekonomicky.

NutriHorse Chondro slouží k regeneraci a výstavbě kloubních chrupavek, kloubních pouzder, vazů, šlach a pojivových tkání. Hlavními účinnými látkami v přípravku jsou chondroitin sulfát, glukosamin sulfát a želatinový hydrolyzát, které jsou současně i základními stavebními jednotkami kloubní chrupavky a ostatních pojivových tkání. Snadno se vstřebávají a vestavují do nově se tvořící nebo regenerující chrupavky, zvyšují hydrataci chrupavky a tím i její elasticitu a posilují její mechanickou odolnost. Glukosamin sulfát má také protizánětlivé účinky a usnadňuje hojení poškozených tkání.

Přípravek Nutrihorse Chondro by měl být podáván nejméně po dobu 8 – 10 týdnů, přičemž je vhodné po 3 až 6 měsících kúru opakovat. Možné je i dlouhodobé podávání a při podpoře léčby je dobré konzultovat nastavení dávkování s veterinárním

Něco ke složení přípravku a významu jednotlivých komponent

Glukosamin sulfát – jedna ze základních stavebních jednotek chrupavky, stimuluje a restauruje poškozenou kloubní chrupavku a ostatní pojivové tkáně. Všeobecně zvyšuje odolnost a flexibilitu kloubu, vytváří dlouhé proteoglykanové řetězce, které vážou vodu a tím dokážou tlumit nárazy vyvíjené na kloub při pohybu. Glukosamin sulfát má také protizánětlivé účinky a urychluje hojení poškozených tkání.

Chondroitin sulfát – tvoří molekuly v chrupavce, které přitahují a zadržují vodu, tvorbu synoviální ( kloubní ) tekutiny potřebné k promazávání kloubu, výživě kloubní chrupavky, odstraňování odpadních splodin metabolismu v kloubu. Chondroitin pomáhá kontrolovat ukládání solí vápníku v chrupavce a zachovává elasticitu krevních cév synoviální membrány.

Želatinový hydrolyzát – vyživuje a obnovuje kostní a chrupavkové buňky, vytváří kolagenní vlákna v mezibuněčné hmotě chrupavky a ostatních pojivových tkání a zvyšuje tak jejich pružnost, odolnost a regenerační schopnost.

Vitaminy C a E – patří mezi antioxydanty, které ochraňují tkáně před destruktivními účinky tzv. volných radikálů. Tyto vitaminy jsou svým účinkem rovněž spojeny s hojením tkání a podporou imunitních funkcí. Vit. C podporuje tvorbu a zrání kolagenu a glykosaminoglykanů a účastní s při vytváření kortikoidních hormonů v nadledvinách, které zase ovlivňují vodní metabolismus v tkáních. Vit. E celkově zlepšuje cirkulaci a má pozitivní vliv na využití kyslíku ve svalových buňkách.

Poslední dobou je stále více v oblibě používat ve výživě koní lněný olej. Prioritně se používá jako zdroj omega-3 mastných kyselin. Samozřejmě je i zdrojem energie, ale na trhu existují levnější varianty, jak doplnit energii.

Oleje tvoří směs mastných kyselin a podle struktury jsou rozděleny do několika skupin. Nás bude zajímat skupina nenasycených mastných kyselin, které obsahují dvojné vazby v uhlíkovém řetězci. U živočichů je možné dodatečné dvojné vazby zavádět pouze mezi existující dvojnou vazbu a karboxylový uhlík. Následkem toho vznikají 3 serie mastných kyselin, známé jako rodiny omega-9, omega-6 a omega-3. Živočichové jsou schopni úplné syntézy omega-9 nenasycených mastných kyselin (rodina kyseliny olejové). Protože však nemohou syntetizovat kyselinu linolovou (omega-6) ani α-linolenovou (omega-3) musí být tyto kyseliny dodávány krmivem, aby se mohla uskutečnit syntéza dalších členů z rodin omega-6 a omega-3 mastných kyselin. Nenasycené mastné kyseliny linolová a α-linolenová jsou jediné známé esenciální mastné kyseliny, v literatuře označované jako vitamin F, potřebné pro zajištění úplné výživy mnoha živočišných druhů, včetně člověka. Významným členem rodiny omega-3 mastných kyselin jsou eikosapentaenová kyselina (EPA) a dokosahexaenová kyselina (DHA). V organismu se z těchto kyselin, přes sled reakcí, vytvářejí tzv. eikosanoidy. Je to skupina látek – tkáňových hormonů, které mají různorodý fyziologický efekt zahrnující zánětlivou odpověď, udržení stability buněčných membrán, vývoj a funkce centrální nervové soustavy, přenos kyslíku a imunitní funkce.

Aby všechno tohle fungovalo, musí být obě skupiny mastných kyselin v organismu v rovnováze. Tudíž je velmi důležitý poměr, ve kterém jsou mastné kyseliny omega-6 a 3 přijímány. Udává se, že vhodný je 4-10: 1. V rostlinných olejích je dosahováno poměru 25:1. V praxi tak není problém s příjmem omega-6, ale skupiny omega-3 mastných kyselin.

Zdravá kopyta jsou pro vašeho koně nezbytná. Mnoho onemocnění nebo poškození kopyt je důsledkem nedostatečné péče nebo nedostatečného pohybu. Péče o kopyta by měla začít v raném věku koně, tedy o kopyta je potřeba správně začít pečovat již u hříbat.Kromě dědičných faktorů hraje důležitou roli ve správném vývoji kopyta korektní podkování a dostatek volného pohybu. Stav kopyt bude mít také vliv na postavení nohou. Pokud nebudou kopyta v pořádku a ve správném postavení, dostanou se do nesprávné pozice i nohy a to bude mít nepříznivý vliv na vývoj kostí, kloubů, vazů a šlach mladého koně.

Jak tedy správně o kopyta pečovat? Předpokladem pro zdravá kopyta jsou časté nejlépe denní kontroly kopyt a také pravidelné ošetření kovářem. Denní péče sestává z čištění kopyt, tedy odstranění špíny a bláta, popř.štěrku či kamínků. Samozřejmě je nesmírně důležité mít koně ustájeného v čisté a suché stáji, tím také předejdete mnoha onemocněním kopyt.

Ovšem stejně jako péče o kopyta je nesmírně důležitý pohyb, bez kterého by se kopyta a klouby nemohly správně vyvíjet, neboť právě pohyb podporuje správné prokrvení. Cirkulace krve je základem pro transport živin nutných pro udržení zdravých kopyt, aby byla dostatečně pružná a v optimální kondici.

Dalším důležitým faktorem pro dobrou kondici kopyt je vlhkost, na kterou nesmíme zapomínat. Voda je pro kopyta absolutně nezbytná. Je třeba dát pozor na mazání kopyt, příliš časté mazání kopyt olejem může zabraňovat absorpci vody a tím způsobí dehydrataci kopyt. Naopak pokud váš kůň bude občas na mokré pastvě, bude to skvělé ošetření pro kopyta, která budou elastická a lesklá i bez mazání na kopyta. V případě, že nemáte možnost dát koně na pastvu, můžete mu alespoň každý den namočit kopyta houbou.

Ovšem i přes veškerou péči, kterou svým koním a jejich kopytům věnujete, může přeci jen dojít k poškození kopyt. Mezi nejčastější onemocnění kopyt patří suchá a lámavá kopyta a také schvácení kopyt. Pokud již k poškození kopyt dojde, je třeba se poradit s odborníky, tedy s vaším veterinárním lékařem, kovářem či specializovaným koňským výživářem, který poradí s vhodným krmením. Podíváme se blíže na prevenci výše uvedených onemocnění a také na jejich odstranění.

Onemocnění kopyt

Popraskaná kopyta mohou být důsledkem dlouhého období suchého počasí, nedostatečného pohybu (a tím i nedostatečného přísunu živin), nedostatku živin v krmné dávce nebo nepadnoucích či starých podkov. V případě popraskaných nebo lámavých kopyt je potřeba doplnit krmnou dávku koně o extra stavební látky, které napomohou regeneraci rohoviny a podpoří růst nové tkáně po dobu následujících šesti měsíců. Vhodným doplňkem v takovém případě je vitamínový doplněk s vysokým obsahem biotinu (Pavo Biotin Forte, Nutrihorse H), který zlepší kvalitu kopyt vašeho koně.

Zchvácení či laminitis je vážné metabolické onemocnění, které se projevuje jako zánět stěnové škáry kopytní kosti. Kopytní škára je bohatě prokrvená struktura, která přidržuje stěnu kopyta u kopytní kosti. Důsledkem jejího onemocnění může kopytní kost rotovat a klesnout. Schvácení se projeví bolestivostí kopyt a kulháním – většinou kůň začne kulhat jako první na přední nohy. Jako reakce na bolest spojenou s posunem kopytní kosti kůň přesune váhu na zadní nohy, přední nohy bude mít natažené před sebe. To je postoj typický pro schvácení kopyt. Kůň se bude odmítat pohybovat, a pokud se rozejde, pro tento stav jsou typické krátké kroky s rychlým položením nohy, jako by „chodil na jehlách“.

Schvácení kopyt má hned několik příčin. Může ho zapříčinit nadměrný přísun specifických živin, jako třeba příliš mnoho jarní pastvy bohaté na fruktany, příliš mnoho krmiva najednou nebo náhlé zvýšení množství krmiva, to vše může zabít „dobré“ bakterie v trávicím ústrojí a následuje uvolnění toxinů do krevního oběhu. Tyto toxiny se krevním řečištěm dostanou do kopyta a způsobí jeho zánět. Další příčinou může být přetížení koně při tréninku či toxiny anebo infekce probíhající jinde v koňském těle. Koně, kteří již jednou schvácení prodělali, jsou k němu výrazně náchylnější.

V případě, že máte podezření u svého koně na schvácení kopyt, okamžitě volejte veterináře. Pokud je schvácení diagnostikováno, je nutné přestat krmit energetické krmivo, krmit pouze seno, nikoliv pastvu. Postavte svého koně do mokrého písku nebo do blátivého padoku, abyste chladili jeho kopyta a snížili tak tlak na kopyta. A v neposlední řadě je potřeba se poradit s vaším kovářem ohledně speciálních podkov.

Pokud je váš kůň na schvácení citlivý, je potřeba se vyvarovat velkých změn v krmení, obzvláště na jaře a na podzim. Na jaře svému koni dopřejte pastvu jen omezeně. Pokud koně necháváte delší dobu na pastvě, preferujte pastvu s trávou s dlouhými stonky. Dopřejte mu doplňky bohaté na vitamíny a minerály, ale bez zbytečné energie (Pavo SummerFit brikety, Pavo Nature´s Best).